M.Ö 25 yılında inşa edildiği bilinen Augustus Tapınağı günümüz de ziyaret edebileceğiniz en eski tarihi yapıtlardandır. Günümüze kadar birçok tadilat ve onarım çalışmaları görmüş olan bu tapınak halen daha ziyaretçilerini çekebilmektedir. Burası tapınak özellikli olarak Firigya halkı için tanrı Men adına yapıldığı bilinir. İlk olarak Men için yapılan bu yapıt zamanla yıkılmıştır. Günümüz de görebileceğiniz yapı Roma imparatoru Augustus için yapılmıştır. Bu anlamda tarihi bir geçmişe ve öneme sahip olan tapınak ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu yapı birçok imparatorluğun eline geçmiştir. Bunlardan biri de Bizans’ tır. Bizanslılar bu tapınağın üzerinde çeşitli oynamalar yaparak kendi dokunuşlarını da bu tarihi yapıya işlemişlerdir. Burası pencereler açılarak kilise halini almış ve Bizanslılar için tapınak rolü görmüştür. Günümüze kadar ulaşan bu yapı ilk olarak geniş kapsamlı olarak 1930 yılında arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bu tarihi yapı sütunlar etrafında inşa edilmiştir. Sütunların önemi bu yapıda oldukça önemlidir. Bu mimari de birçok işlemeleri tarihin arka odası olarak inceleyebilirsiniz. Burası ülkemiz içinde sınırlı kalmayıp dünyanın her bölgesinden birçok araştırmacı tarihçi tarafından ilgi görerek araştırmalara tabi tutulmuştur. UNESCO tarafından da dünyanın en önemli mirasları arasına girmiştir. En değerli anıtlar arasında ki Augustus Tapınağı’ nı keşfetmek için Ankara’ ya gelebilirsiniz.

Augustus Tapınağı’ na nasıl gidilir, ulaşım

Ankara’ da ki önemli tarihi yapılardan olan Augustus Tapınağı’ na rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ulus merkez de yer alan bu tapınak Ankara kalesi ve Atatürk anıtı arasında kalan bir sokakta bulunmaktadır. Ankara gezileriniz de mutlaka listenize dahim edebileceğiniz Augustus Tapınağı’ na rahatlıkla ulaşarak bu avantajları siz de değerlendirebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org