Güney Amerika kıtasının yüzölçümü bakımından en büyük ikinci ülkesi olan Arjantin, dünya ülkeleri arasında da sekizinci sırada yer alır. Geniş bir yüzölçümüne sahip ülke Güney Amerika’nın tropik ikliminin özelliklerini taşır. Ancak bu özelliği nedeniyle tropik iklimden farklı hava şartlarının görüldüğü bölgeleri de vardır.

Arjantin’in okyanusa kıyısı olan güney kısmı oldukça nemli bir iklime sahiptir. Bu bölge sene içerisinde hiçbir zaman çok sıcak olmaz. Ortalama hava sıcaklığı 17 derece civarında seyreder. Yaz mevsiminin en sıcak ayı Ocak’tır. Görülen en yüksek sıcaklık ise 23 derecedir. Sıcaklık çok yüksek olmadığı gibi Arjantin’in bu kesimlerinde aşırı soğuğa da rastlanmaz. Arjantin’in güney bölgesinde sıcaklığın sıfırın altına düşmesi ve kar yağması oldukça nadir olaylardır. Yılın çoğu döneminde tropikal yağmurlar görülür. Mevsimler arası geçişler oldukça yumuşaktır.

Arjantin
Arjantin

Arjantin’in kuzeybatısından güneybatısına doğru kurak bir iklim hakimdir. Bu bölge kurak köşegen olarak adlandırılır. Nem çok düşük olduğu için sıcaklık daha fazla hissedilir, 30 derece bu bölge için normaldir. Ayrıca yağış açısından güney bölgelere kıyasla oldukça kuraktır. Mevsimler arası geçişler güney bölgelere kıyasla daha belirgindir.

Arjantin’in güneyinden kuzeyine gidildikçe sıcaklıklar düşer ve yağış miktarı da azalır. 1200 mm yağış ölçümü bu doğrultuda ilerledikçe 200 mm’e kadar düşer. Bu durum Arjantin’in bölgesel olarak farklı bitki örtülerine sahip olmasına da neden olur. Bununla birlikte Arjantin’in az yağışlı ve daha karasal bölgelerinde zaman zaman kar yağışına rastlanır. Kurak olmasına karşın Arjantin’in hiçbir bölgesinde çöl iklimine rastlanmaz.

Arjantin iklimi genel olarak ele alındığında, gezmeye oldukça uygun sıcaklıklara sahip bir iklimdir. Ancak yağışlar bazen bu durumu değiştirebilir. Ayrıca bütün Amerika kıtasında olduğu gibi Arjantin’de zaman zaman oluşan kasırgalardan zarar görebilir. Bu nedenle Arjantin seyahati planlaması yaparken kasırga durumunun gözden geçirilmesi faydalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da Arjantin’in güney yarımkürede yer alıyor olmasıdır. Arjantin’de Ocak, Şubat ve Mart yaz aylarıyken Haziran, Temmuz ve Ağustos kış aylarıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org