Yerli ve yabancı turistlerin gün geçtikçe daha fazla ilgi göstermeye başladıkları Amasya şehrimizin en önemli tarihi varlıklarından biri Amasya Kalesi. Kale Amasya merkezin kuzey tarafında bulunan Harşena Dağı üzerinde yer alıyor. Bu nedenler Harşena Kalesi olarak da adlandırılıyor. Kalenin üzerine kurulduğu kaya yığını deniz seviyesinden 700 metre yüksekte. Kale’de bulunan Arap Bizans dönemi mezar lahiti kabartma nitelikte. Tarihçilerin Amasya Kalesi hakkındaki araştırmalarından çıkan sonuçlara göre, kaleyi ilk olarak Kumandan Karsan ya da Harsana’nın yapmış olabileceği anlaşılıyor. Bazı batılı tarihçiler ise, kalenin Pontus kralı Mitridates tarafından yaptırıldığını iddia ediyor.

Amasya Kalesi yapıldıktan sonraki dönemlerde değişen dengeler, iktidarlar ve egemenlikler dolayısıyla defalarca el değiştirmiş. Bu değişimler esnasında da tahrip edilmiş. Defalarca saldırılara maruz kalmış. Yıkıntıların ardından da defalarca onarıldığı anlaşılıyor. En çok da Roma ve Pontus arasındaki çatışmalarda zarar gördüğü biliniyor. 1075 senesinde Türklerin Amasyayı fethetmesiyle yeni bir döneme girilmiş. Kale de yeniden onarım görmüş. On sekizinci yüzyıla kadar önemli bir mevki olarak kale kullanımda kalmış ancak bu tarihlerden sonra siyasi ve askeri önemini yitirmeye başlamış.

Amasya Kalesi aşağıdan yukarı kısma doğru üç ayrı bölümden oluşuyor. Kalenin antik sur duvarları, Yeşilırmak’ın kuzey tarafından yükseliyor. Bu surların üzerinde Amasya evleri, hamamlar, camiler yer alıyor. Burası aşağı kale olarak da adlandırılıyor. Buraya Alçak köprüden, İstasyon köprüsünden, Mağdenüs köprüsünden ya da Hükümet köprüsünden ulaşılıyor. Kızlar sarayına ise Hatuniye mahallesindeki demiryolu alt geçidinden girip yukarı çıkarak ulaşılıyor. Yukarı kale olarak adlandırılan bölüme çıkabilmek içinse İhsaniye mahallesinin yolu kullanılabiliyor. Kalenin kapısına kadar özel araçla çıkmak mümkün. Sonrasında ise araç kullanılamıyor, ancak yaya olarak gezilebiliyor.

Amasya Kalesinin iç kale bölümü Enderun kalesi olarak da biliniyor. Sarayın yer aldığı teras kısmından bugüne sadece bir kısım destek duvarı kalabilmiş. Amasya Kalesinin en öenmli tepe noktası kesme taştan, sur duvarları ise moloz taştan yapılma. Kale Yeşilırmak kıyısına kadarki kısımda sekiz ayrı savunma eşiğine sahip. Kaleye oyulmuş 150 basamakla aşağıya inilen sekiz metre çaplı bir dehliz de bulunmakta.

Ayrıca kalede sarnıçlar, su depoları, Osmanlı döneminden kalma hamamın kalıntıları, kayaya oyma kral mezarları yer alıyor. Kalenin sur duvarları ise büyük kısmı ile günümüze ulaşmış. Kalenin içinde saraylar, cephanelikler, ambarlar, sur sarnıçları ve gizli yollar da var. Üstün bir savunma değeriyle tarihte çok önemli olmuş Amasya Kalesi, günümüzde herkesin görmesi gereken bir kültürel değer.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org