Batı Avrupa’da yer alan Almanya, Danimarka, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Belçika gibi diğer Avrupa ülkeleriyle komşudur. Yaklaşık 82 milyon insanın yaşadığı Almanya’da nüfusun yüzde 12’sine yakınını ise göçmenler oluşturmaktadır. En çok azınlık grubuna sahip millet ise Türklerdir. Diğer azınlıklar ise sırasıyla İtalyanlar, Sırplar ve Yunanlılardır. Yüzölçümü olarak oldukça büyük bir ülke olan Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri Berlin‘dir. 13 eyaletten oluşan ülkede diğer büyük şehirler ise Münih, Köln, Stuttgart, Hamburg ve Frankfurt’tur.

Almanya’da resmi dil Almanca’dır. Avrupa Birliği’nin de üç resmi dilinden biridir.  Avrupa Birliği’nin kuruluşundan itibaren toplulukta lider konumda olan Almanya, bölgedeki diğer ilişkilerde de düzenleyici bir politika gütmektedir. Almanya, Avrupa birliğinin en büyük ekonomisine sahip ülkesi konumundadır. Adeta bir ihracat lideri olan Almanya’da en çok gelişen sektörlerin başında teknoloji, otomobil, makine ve metalurji yer almaktadır. Bunun yanında dünyada güneş enerjisi ve rüzgar tirbünü gibi yenilenebilir enerji üretiminde de en güçlü ülkedir. Aynı zamanda sıkı çevre koruma kurallarına sahip olup, yenilenebilir enerji ve geri dönüşümü artırma üzerine sayısız çalışma ve desteği bulunur.

Augsburg - Almanya
Augsburg – Almanya

Parlamenter demokrasi ile yönetilen Almanya’da devletin başında devlet başkanı ve federal şansölye bulunur. Öncelikli yetkili devlet başkanı iken yürütmeyi federal şansölye yapar. Bilim, kültür ve felsefe alanında da dünyadaki sayılı ülkelerden olan Almanya, geçmişten günümüze birçok yazar, düşünür, şair, müzisyen ve felsefeci yetiştirmiştir. Almanya’daki üniversitelerin çoğu devlete ait olup, eğitim genellikle ücretsizdir.

Almanya - Berlin
Almanya – Berlin

Almanya aynı zamanda sayısız doğal park, hayvanat bahçesi ve koruma alanına ev sahipliği yapar. Avrupa’nın orta kesiminde bulunması sebebiyle birçok hayvan ve bitki çeşidini barındırır. Bunun yanında yabani yaşam parkları ve su altı ve kuş parkları ile dünyada en çok sayıda hayvan türü barındıran ülke olarak birinci sıradadır. Çevre bilinci gelişmiş bir ülke olan Almanya’da habitat ve flora standartlarının korunması için de çalışmalar yürütülmektedir.

Almanya TC vatandaşlarına schengen vizesi uygulamaktadır. Hizmet ve yeşil pasaport sahibi TC vatandaşları 6 ay içerisinde 90 günü geçmeyecek turistik seyahatler için vizeden muaftır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org